Czy dzieci urodzone przedwcześnie można bezpiecznie nosić w chuście? Jak zwykle, będzie to zależało od kilku czynników.
Pierwszym pytaniem jest oczywiście to, w którym tygodniu ciąży nastąpił poród. Według definicji wcześniak to dziecko urodzone przed 37 tygodniem ciąży. W związku z tym, wcześniakiem będzie 2,5 kg maluch urodzony w 36 tc jak również, ważący niekiedy kilkaset gramów, urodzony w 25 tc. Z tego względu zalecenia dla wcześniaków są różne i warto do każdego przypadku podejść bardzo indywidualnie. Zazwyczaj chustowanie rozpoczynamy po wyjściu ze szpitala, czyli przy minimalnej masie ciała 2kg.
Wcześniaki mogą być też bardzo wrażliwe na dotyk. Początkowo (nawet u donoszonego noworodka) dominuje układ protopatyczny, który odpowiada za świadomość dotknięcia i chroni nas przed niebezpiecznym bodźcem dotykowym. Dotyk różnicujący (epikrytyczny) odbiera precyzyjne informacje dotykowe np. różnicę w fakturze, kształcie, zaczyna przeważać nad protopatycznym dopiero w okresie przedszkolnym. Z tego względu noworodki, w tym wcześniaki, reagują wzrostem pobudzenia na każdy dotyk. Jednocześnie wg badań, wcześniaki na oddziałach intensywnej terapii noworodka otrzymują niewiele czułego dotyku. Dotyk, jakiemu są poddawane, jest najczęściej związany z zabiegami medycznymi lub pielęgnacyjnymi i zazwyczaj ma niekorzystny wpływ na stan dziecka. Delikatny dotyk jest bezpieczny dla wcześniaków w pierwszych tygodniach życia, ma na nie dobry wpływ i działanie uspokajające. Dlatego jeśli tylko nie ma do tego przeciwwskazań, powinniśmy zapewnić maluszkom jak najwięcej doświadczeń dobrego, bezpiecznego dotyku. A kiedy wcześniak przyzwyczai się do niego, możemy włączyć chustę, jako narzędzie wspomagające.
Przed rozpoczęciem nauki chustonoszenia należy jednak zasięgnąć opinii lekarza prowadzącego, fizjoterapeuty i innych specjalistów, pod których opieką znajduje się maluszek. Mogą oni na samym początku nie dać zielonego światła na noszenie lub mogą dać specjalne wskazówki pielęgnacyjne, dzięki którym doradcy noszenia łatwiej będzie wybrać dla Was odpowiednie wiązanie.
Kiedy dostaniecie zielone światło na noszenie warto umówić się z doradcą noszenia. W przypadku wcześniaków bardzo ważne jest, by uczyć się motać pod okiem doświadczonego doradcy, który wybierze dla Was najlepsze wiązanie, biorąc pod uwagę wszystkie zalecenia pielęgnacyjne, jakie dostaliście od lekarza prowadzącego i innych specjalistów. Szczególnie istotna jest nauka prawidłowego dociągnięcia chusty, tak, aby prawidłowo podpierała ciało dziecka nie dopuszczając do zapadania się maluszka w chuście oraz do przechylania się dziecka na bok i asymetrycznej pozycji. Chustę z pewnością wybierzecie wraz z doradcą, warto jednak wiedzieć, iż na rynku dostępne są specjalne, węższe chusty wcześniacze, ułatwiające prawidłowe zamotanie takiego maluszka. Węższa chusta to mniej materiału, który trzeba niejako upchnąć pod pupą dziecka, a przy okruszkach ważących czasem 2 kg ma to ogromne znaczenie. Chusty wcześniacze tkane są też zazwyczaj bardziej zwartym, mięsistym splotem, który lepiej podtrzymuje często wiotkie ciało dziecka. U wcześniaków może występować obniżone napięcie mięśniowe w centrum ciała, stąd tak ważne jest, by chusta zapewniała bezpieczne podparcie. Chusty wcześniacze znajdziecie np. W Lenny Lamb 😊 https://pl.lennylamb.com/shop/by/erp_product_type/premature_woven_wraps
Na koniec zastanówmy się, jakie zalety ma chustonoszenie w przypadku wcześniaka.
Poczucie bezpieczeństwa, dzięki przedłużeniu warunków panujących w brzuchu (znajomy zapach, bicie serca, kołysanie).
“dokończenie” ciąży przez mamę zmniejsza ryzyko depresji poporodowej
Szybsze odczytywanie komunikatów dziecka, wspierające rozwój relacji rodzic-dziecko oraz zwiększające kompetencje rodziców
Wsparcie, często niedojrzałego, układu termoregulacji
Pozytywny wpływ na układ trawienny wcześniaka
Pozytywny wpływ na czucie głębokie i zmysł równoważny
Nie bójmy się dotyku i noszenia, jeśli nasze dziecko urodziło się zbyt wcześnie. Ono tej bliskości potrzebuje nawet jeszcze więcej! O ile lekarz prowadzący i specjaliści dadzą Wam zielone światło - tulcie i noście! Będzie to z korzyścią zarówno dla Was, jak i dla Waszego maluszka.
Ps. Na zdjęciu moja młodsza córka Wiktoria, urodzona w 36 tc z masa 2,5kg, więc jak na wcześniaka całkiem przyzwoicie. Tu miała jakieś 3 tygodnie i uwielbiała noszenie!
Comments