top of page
Szukaj
  • ZdjÄ™cie autoraBożena Warpas

Noszenie w ciąży


Czy można nosić starszaka będąc w kolejnej ciąży? Na to pytanie jak zwykle nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Bo – to zależy.

Na pewno kwestię noszenia warto omówić ze swoim lekarzem prowadzącym. Żeby bezpiecznie nosić starszaka, ciąża musi mieć prawidłowy przebieg, a ginekolog prowadzący ciążę nie może mieć przeciwwskazań. Jeśli masz zalecenie oszczędnego trybu życia noszenie raczej na pewno nie wchodzi w grę.


Drugą kwestią jest wytrenowanie Twojego organizmu. Jeśli przed ciążą nosiłaś starsze dziecko regularnie, twój organizm jest przyzwyczajony do danego obciążenia, noszenie więc nie będzie dla niego szokiem. Jeśli jednak nosiłaś sporadycznie, uważaj - łatwo nabawić się jakiegoś przeciążenia, gdy nagle zarzucisz na siebie dodatkowe 10 czy 15 kg.

To co jest równie istotne, to też sam sposób noszenia, wybór wiązania oraz jego wykończenia. W ciąży, kiedy twój brzuszek się powiększa, zdecydowanie lepiej nosić dziecko na plecach. Dodatkowo warto zastosować inne wykończenie niż tradycyjny węzeł na brzuchu - np. tybetańskie czy goddess finish. A jeśli preferujesz nosidło najlepszym wyborem będzie onbu, czyli nosidło bez pasa biodrowego. Wszystkie te rozwiązania nie dają ucisku na brzuch oraz nie zwiększają ciśnienia w jamie brzusznej, czyli nie obciążają tak dna miednicy.

Warto wziąć pod uwagę także ryzyko upadku oraz kontuzji. Zmiana środka ciężkości może powodować problemy z równowagą, a kiedy dorzucimy sobie dodatkowe obciążenie podczas chodzenia, ryzyko upadku wzrasta. Również zawroty głowy w ciąży zdarzają się częściej. Bądź ostrożna, upadek może być groźny na każdym etapie ciąży. Działanie relaksyny powoduje też rozluźnienie więzadeł, co zwiększa znacznie ryzyko kontuzji. Jesteśmy bardziej podatne na przeciążenie kręgosłupa (zwłaszcza w odcinku lędźwiowym), rozejście spojenia łonowego, kontuzję kolana czy stawu skokowego.


Nie zapominajmy także o mięśniach dna miednicy! Mięśnie te pełnią istotną rolę podczas każdego wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej (np. kichnięcie, kaszel, podskoki), reagując odruchowo zamknięciem cewki moczowej i odbytu. Obciążenie mdm może powodować wysiłkowe nietrzymanie moczu, stolca, gazów, obniżenie narządu rodnego, ból podczas stosunku i inne. Szczególnie w ciąży i po porodzie należy dbać o nieprzeciążanie mięśni dna miednicy. Warto skorzystać z porady fizjoterapeuty uroginekologicznego, który skontroluje napięcie tych mięśni oraz ew. zaleci ćwiczenia.

No i najważniejsza rzecz - czy noszenie starszaka na pewno jest konieczne? Jeśli jest obok ciebie ktokolwiek, kto może ponieść starsze dziecko za Ciebie – korzystaj! Nie ryzykuj przeciążenia swojego ciała dla zaspokojenia swojej chęci noszenia (pamiętaj, że zaraz będziesz mogła nosić noworodzia). Jeśli nie ma nikogo, postaraj się zapewnić bliskość starszakowi w inny sposób np. weź go na kolana, usiądź z nim na podłodze, poprzytulaj. A jeśli tylko noszenie wchodzi w grę, staraj się ograniczyć czas jego trwania do minimum.

Podsumowując - jeśli jesteś przyzwyczajona do noszenia, twój ginekolog nie zgłasza zastrzeżeń i nie masz wyboru - noś 😊 w innym przypadku możesz odpalić grupy sprzedażowe i zacząć kompletować stos noworodziowych chust 😛

0 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Post: Blog2_Post
bottom of page